MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
Kategoriler: Blog

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde, başlattığınızda veya durdurduğunuzda birkaç gün boyunca gerçekten ağrı hissetmeniz mümkündür. Kas ağrısını tecrübe etmek yaygındır. Bazı önlemler alarak kas ağrısının sonuçlarını azaltmak mümkündür. İlk olarak, kas ağrısının nedenlerini ve sonuçlarını inceleyelim. Bu makalede, antrenman sonrası ağrı ile ilgili her şeyi açıklayacağız.

Spor aktivitelerinden sonra kas dokuları neden ağrır ve boşalır?

Bir aradan sonra tekrar antrenman yapmaya başlıyorsanız, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı yaşamanız olasıdır. Bir egzersiz rutinine başladığınızda veya değiştirdiğinizde, yaygın egzersiz rutinlerinizin derinliğini veya uzunluğunu artırdığınızda veya çok yeni bir rutine başladığınızda muhtemelen gerçekleşecektir. Bu durum aynı zamanda olgunlaşmamışlık olarak da bilinir ve mikroskobik kas lifleri bedensel egzersizle kırıldığında ortaya çıkar. DOMS, hem uzun süreli hem de yeni başlayan sporcular üzerinde etkili olabilir. Endişelenmenize gerek yok. Zaman içinde kas dokularınız uyum sağlayacaktır.

Kas yorgunluğu spor aktivitelerinden sonra ağrıyı tetikleyebilir. Kas yorgunluğu DOMS ile karıştırılmamalıdır. Laktik asit de bu süreçte önemli bir rol oynar. Bu rahatsızlık, artık laktik asit birikimi ve canlılık depolarının bozulması nedeniyle birkaç saat sürebilir.

Yorgunluk ve kas ağrısı çeşitli bileşenlere bağlı olabilir.

 • Birinci sınıf öğrencileri için spor aktiviteleri bilgileri Vücudunuzun pişmemiş olmasının bir sonucu olarak, yaklaşık 2-3 gün boyunca gerçekten ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Antrenman yaptıkça ağrı azalacaktır.
 • Programınıza yeni ağırlıklar ve hareketler eklemek ağrıyı tetikleyebilir çünkü kas dokuları normal kapasitelerinin ötesinde aşırı yüklenir.
 • Gerinmekten veya soğumaktan uzak durun. Dinamik olarak esnemek ve antrenmandan sonra soğumak, kas dokularını bedensel egzersiz için organize etmek için gereklidir. Aksi takdirde, muhtemelen kas hasarını tetikleyecektir.
 • Solunumunuza odaklanmadan egzersiz yapmak: Her bir unsura dikkat etmemek kas ağrısına neden olabilir. Örneğin, ne zaman nefes alınıp ne zaman nefes verileceği.

Antrenman sonrası kas ağrısını nasıl durdurabilirim?

Antrenman öncesinde ve sırasında, bacak ve mide ağrısını andıran egzersiz sonrası ağrıları azaltmak veya durdurmak için bazı şeyler yapabilirsiniz. Bunları deneyebilirsiniz:

 • Yeni antrenmanınıza yavaşça başlayarak kas ağrısından uzak durun.
 • Egzersizden önce her zaman dinamik olarak esneyin. Kendinizi gerçekten daha iyi hissedecek, daha fazla esnekliğe sahip olacak ve koroner kalp atış hızınız artacaktır.
 • Antrenmandan önce kafein içeren içecekler tüketin.
 • Bedensel egzersiz su gerektirir.
 • Antrenmandan sonra kas ağrısını azaltmanın birçok yöntemi vardır. Bunu, laktik asitlerin birikmesini önlemek için egzersizinize bir soğuma ekleyerek yapabilir veya kademeli yürüyüş ve kardiyo egzersiz rutinleri yapabilirsiniz.

Antrenman sonrası kas ağrısını nasıl azaltacaksınız?

En iyi bedensel eylemler bile DOMS veya kas yorgunluğunun bir sonucu olarak acı verici hale gelebilir. Bu senaryo ile karşılaşırsanız, aşağıdaki fikirleri takip ederek kas ağrısını azaltabilirsiniz. Ağrının bir haftadan uzun sürmesi halinde doktorunuza danışın.

 • Vücudunuzun rahatlamasına izin verin. Kısa bir aradan sonra, yoğun bir antrenman aralığından sonra antrenmanınıza yavaşça devam edin.
 • Antrenmandan hemen sonra etkilenen bölgeye sıcaklık uygulanması ağrıyı azaltabilir. Etkilenen bölgeyi sıcak tutmak için ısıtılmış havlular veya ısıtma şeritleri kullanın. Siz de sıcak bir banyo yapabilir ve tüm vücudunuzu serinletebilirsiniz.
 • Sıcaklık tedavisinden sonra, soğuk tedavi kas dokularını ve eklemleri soğutmaya yardımcı olacaktır. Buz paketleri, jel-soğuk kompresler ve farklı soğuk ilaçlar kullanılabilir. Gözeneklerinize ve cildinize doğrudan buz koymamanız gerektiğini unutmayın.
 • Terapötik masaj kas ağrısını hafifletmek için iyi bir yoldur. Terapötik masaj verimliliği artırabilir ve DOMS’u azaltabilir. Kan hareketini düzenlemeye ve kas dokularındaki sertliği azaltmaya yardımcı olan masajlar herkes tarafından takdir edilmektedir.
 • Herhangi bir kas gevşetici krem, tedavi veya farklı ilaçlar kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyesini alın.
 • Ananas, zencefil ve kiraz gibi anti-enflamatuar yiyeceklerin kas ağrısını azalttığı kanıtlanmıştır. Bu besinleri günlük kilo verme planınızın bir parçası haline getirin.

Kas ağrısı yaşamanıza rağmen yine de antrenman yapıp yapamayacağınızı sorguluyor olabilirsiniz. Kas dokularınızı yormayan egzersizler, kas ağrılarını hafifletmenize ve azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Antrenman sonrası kas ağrısından uzak durmak için püf noktalarımızı kullanın. Rahat ve çevre dostu bir egzersiz için uygun ekipmana sahip olmak hayati önem taşır. Çalışmaktan yüzmeye kadar pek çok spor aktivitesi için aradığınız her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’a gidin ve size uygun ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Bu metni öğrendiğinizde, her 500 TL’lik yeni spor malzemeleri alışverişinize 100 TL indirim kazanacaksınız. Düşük maliyet kodu BLGTP Avantajı. Düşük maliyetten yararlanmak için hemen yalispor.com.tr’ye gidin.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol, Amerika'da pek yaygın olmayan bir personel sporudur. Personel video oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu metin…

21 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbol dili özeldir. Futbol TerimleriHer yetenekli ve mahallevideo oyunlarında cümleleri telaffuz etmenin yollarını keşfedebilirsiniz. Futbol…

21 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada yüz binlerce takipçisi olan bir spordur. Tamamen farklı eylemler oyuna renk katıyor.…

21 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor, sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Tekrar tekrar egzersiz yapmak zihinsel, bedensel ve ruhsal…

21 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun çeşitli bileşenlerinin isimleri de tamamen farklıdır. Bu, özellikle kas takımlarının adlandırılmasında belirgindir. Bu kısaltma…

20 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano ne hakkında? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira…

20 Haziran 2023