MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol, Amerika’da pek yaygın olmayan bir personel sporudur. Personel video oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu metin hentbol sporunu, kurallarını ve tarihsel geçmişini tanıtmaktadır.

Hentbol Tarihi Geçmişi

“hentbol” ifadesi “el topu” anlamına gelen “handball” ifadesinden gelmektedir. Hentbol, on dokuzuncu yüzyılın başlarında Danimarka’da oynanmaya başlanmıştır. Hentbol 1927 yılına kadar Türkiye’ye gelmemiştir. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kurulmuştur. Hentbol 150 uluslararası bölgede oynanmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 8 milyon hentbol oyuncusunun lisansı bulunmaktadır.

Hentbolun temelleri nelerdir ve nasıl oynanır?

Hentbol, her biri yedi oyuncudan oluşan iki grup tarafından oynanan bir spordur. Kaleci bu oyuncuların her birinden biridir. Her takımın 5 yedek oyuncuya sahip olmasına izin verilir. Oyuncu değişiklikleri ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Hentbol topları yapay malzemelerden üretilir. Hentbol 30 dakikalık iki devreden oluşan bir spordur. Büyük ölçüde kapalı alanlarda oynanır. Bayanlar için devre arası 25 dakikadır. Devreler arasında 10 dakikalık bir ara vardır. Hentbol, bedensel güç gerektiren hızlı tempolu bir oyundur. Sporun amacı, rakip takıma karşı hedeflere ulaşmaktır. Hentbol, basketbol ve futbolu birleştirir, ancak elle oynanır. Saha 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olmalıdır. İki amaç çizgisine ek olarak sektörde iki hedef vardır. Dış amaç çizgileri, kenar çizgileri, kalp çizgileri ve amaç çizgilerinin tümü mevcuttur.

Hentbol Rekreasyon Kuralları

  • Spora başlamak için katılımcı topu havaya fırlatır.
  • Top, diz derecesinin altındaki bacağa temas edemez. Bu kuralı ihlal eden bir katılımcı 2 dakikalığına oyundan atılır.
  • Bir oyuncu ceza nedeniyle oyundan atıldığında, değiştirilemez.
  • Üç adımdan sonra, oyuncular topu en fazla üç saniye tutabilirler.
  • Rakibin topuna dokunulamaz, ancak bir oyuncu yine de onun taç atışını engelleyebilir.
  • Penaltı vuruşu yedi metrelik bir mesafeden yapılır.
  • Rekreasyonda iki hakem vardır.
  • Kaleciler ayak parmaklarını ve avuç içlerini kullanabilirken, oyuncuların yalnızca avuç içlerini kullanmalarına izin verilir.
  • Savunma oyuncuları, belirli kurallara uymaları durumunda farklı oyuncularla temas kurabilirler.

Hentbolun başarıya ulaşması için takım çalışması çok önemlidir. Hentbol başarıya ulaşmak için takım çalışması gerektirir. Hentbol, personel spor aktivitelerini ve video oyunlarını seven bireyler için güzeldir. İçerideki sporcunuz transfer aşamasındaysa, istediğiniz tüm ekipman ve spor kıyafetlerini Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Daha fazla spor aktivitesi içeriği için Yalı Spor Weblog’u takip etmeyi unutmayın! Spor yapmayı sevenler için yeni sezonda her 500 TL’lik alışverişe 100 TL indirim sağlıyoruz! Düşük maliyet kodu BLGHM Düşük maliyeti kaçırmayın. Hemen yalispor.com.tr adresine gidin. Düşük maliyeti kaçırmayın.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbol dili özeldir. Futbol TerimleriHer yetenekli ve mahallevideo oyunlarında cümleleri telaffuz etmenin yollarını keşfedebilirsiniz. Futbol…

21 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada yüz binlerce takipçisi olan bir spordur. Tamamen farklı eylemler oyuna renk katıyor.…

21 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor, sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Tekrar tekrar egzersiz yapmak zihinsel, bedensel ve ruhsal…

21 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun çeşitli bileşenlerinin isimleri de tamamen farklıdır. Bu, özellikle kas takımlarının adlandırılmasında belirgindir. Bu kısaltma…

20 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano ne hakkında? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira…

20 Haziran 2023

Kylian Mbappe kimdir?

Sizi tüm zamanların en yetkin genç futbolcularından biriyle tanıştıracağız. Fransız milli takımında ve oynadığı gruplarda…

20 Haziran 2023